another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
2 1 2 7 km

Rakovník

Kolem Rakovníku není zrovna moc velkých kopců. Přesto místní bikeři dokázali skoro nemožné a namotali v okolí města několik pěkných tratí, které se dají propojit a skvěle se zde tak užije (například úterní) den. Honem se proplést za poslední stavení a už to začíná…

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
2/5, 2–4 hodiny

Vypadnete z vlaku, necháte si podat kolo a převezme si vás parta. Jsou to veskrze hodní hoši, Honza, Šoulis a Čerw. Hned první fotka může vypadat optimisticky. Nebo taky zákeřně. Záleží, jak si to kdo přebere zpětně v kontextu celé vyjížďky.

Prvních deset minut se motáte městem, okukujete hezké holky, hodně hezkých holek, kličkujete odpoledním provozem, zahrnujete se udržovací konverzací. A celou dobu přemýšlíte, kde se tady dá něco sjíždět. Rovina jak na moři. Tam se nevyjíždí ani nesjíždí. Logika. A bum. Vlastně ani nevíte kde a proč, ale najednou se sápete do prudkého kopce. Možná má Rakovník kolem sebe příkopy. Možná je v díře. Já nevím. Nepostřehl jsem to. Ale Čerw(to je ten pěší) to podle fotky asi postřehl hned od začátku.

Nejeli jste nahoru dlouho, zato zprudka. Tam ufunění počkáte, až se parta semkne do počtu, v jakém projížděla městem. Pokecáte o trailu, který čeká. Prý kličkovací sranda.

Přesně tak to bylo. A dole se změnila v ještě větší „srandu“, na které jste drhli pneumatiku a tvářili se mimoděk soustředěně. Všichni. Je legrační, jak se na kopci, který neexistuje, motáte několikaminutovým sjezdíkem – a nejenže to bolelo nahoru, ale bavilo cestou dolů. Na to, že by neměl existovat, je to paráda.

Mezi poli, lesy, nebem a zemí se následně přesouváte po rovince na další vrcholek.

Sem tam odpočinete, protože nejste superhrdinové s červenou pláštěnkou a ta rovina na vrchol se zajídá.

Druhý trail z druhého kopce na rovině. Zase nebudete věřit, jak dlouho se klikatí dolů. Slovo klikatí bych v tomto případě podtrhnul a přejel zářivě žlutým zvýrazňovačem.

Přejdu na chvilku do vyprávění toho, co se toho dne v Rakovníku událo. Vlastně budu odteď přeskakovat od obrazu vaší rebelie k věcem skutečným. Slunce už se schovalo za kop… tedy za tu rovinu kolem a lesem se začala rozlívat temnota. Kluci, ač šikovní, si s jednou zatáčkou nevěděli rady. Já zase netušil, co udělat s bleskem, takže naše oboustranná nešikovnost se vyrovnávala. Pokusy bezvýsledně naskakovaly a najednou linií trailu projela usměvavá bikerka v rozepnutém triku. Ladně zleva doprava, cikcak. Lokálové ihned začali horečně řešit, kdo to byl, protože se ukázalo, že žádné oči nedošly od nohou až k hlavě. Všechny zůstaly u rozepnutého zipu dresu. Netušili jsme, kdo to byl, takže nám za následné vzrušené diskuze zase uteklo tolik drahocenného času, který přinášel tmu. Kluci, no…

A tak jsme pokračovali. Cestou dolů z rovin do rovin bylo ještě tolik zábavy. Přesně tolik, kolik potřebujete na úterní depku.

Šoulis chtěl být mermomocí na fotce, ale naneštěstí se vyfiknul ve stylu, jako když bývalý český profesionál Luboš Lom působil v devadesátých letech v italské silniční stáji Navigare. Prostě cirkus. Takže až tady v temnotě lesa začal být fotitelný.

Další rovinatý přejezd na krev do kopce. Čas se neúprosně nachyluje a nepřibrzdí ani za hromady vydělaných peněz. Takže pohněte.

Znovu sjíždíte, znovu si hrajete, znovu si dobíjíte baterky. Důvod, proč se sápat nahoru, musí být vyvážen zábavou dolů.

A je to tady. Přišly na řadu laciné triky s foťákem. Musely. Pro focení tma jak v pytli, pro ježdění tma jak ve skladu s pytli, a když jim do toho blesknu, tak někomu vystřelí čočky z očí.

Zbytek odfotil, lépe řečeno pro fotky odjezdil Čerw. Blesky ho tolik neděsily, věděl a znal kudy. Jste zase skoro dole. Akorát na čas.

Takové úterý vlastně celou dobu jezdíte v krajině, kde vidíte od nevidím do nevidím, jak je placatá, a přitom pořád nahoru dolů. Tak trochu záhada. Ale nejtěžší výzva teprve čeká.

Tito dobráci vás pravděpodobně vezmou do zdejší bikové putyky New Mexico. Jakmile se vzpamatujete ze servírek, které tam majitel nastrčil, aby vás přikoval k židlím, budete se muset zorientovat ve frenetickém vyprávění hyperaktivního Šoulise, který si musí brát jedny prášky na spaní a druhý pak zavčasu na probuzení. Ani Čerw vás nenechá vydechnout a lepí mikromísta, kdy zavře pusu Šoulis. Sem tam si přisednou další cyklisté a přihodí své. Vaše slovní zásoba se snadno scvrkne na eh, emm, he, haha a „jo, ještě jedno“. Najednou je tma, kterou by Rákosníček krájel jak mlhu, vy stále odoláváte vyprávění „lokálů“ jako tlakové vlně velmi silné pumy a do toho všeho vám víří hlavou chaos, co je ten Rakovník vlastně zač. Kopce tu nemají, přitom jste jeli nahoru dolů. Tolik sportujících mladých lidí taky nevidíte všude (a nejen ve všední den). Ale pozor. Je stále úterý večer. Tak ať příběh středeční není příběhem smutným, obohaceným o aspirin v kapse…

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit GPS záznam trasy ve formátu GPX.

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

doporučené kolo: enduro, trailový full

turistické zajímavosti: hrad Křivoklát, hrad Krakovec – od něj pěkná cesta směrem k Berounce (Javornice), zámek Slabce a přilehlý park, Branov – Pamětní síň Oty Pavla (v sezóně funguje přívoz), výhledy nad Berounkou – Čertova skála, Velká Buková, Pěnčina, zámek Lány – Lánská obora

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz