another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
2 1 2 7 km

Plzeň

Ze čtvrté největší české metropole se za zážitky v sedle kola můžete vydat různými směry. Na jih na Šumavu, na severovýchod na Křivoklátsko, na východ do Brd, na západ do Českého lesa. Tentokrát zůstaneme více při zemi, respektive při Plzni. Rozhodně však nejde o jízdu po přelidněných cyklostezkách. Naopak.

technická náročnost
3/5, střední
časová náročnost
2/5, 2–4 hodiny

Vzhledem k tomu, že trasy jsou ve znamení biku, na úvod nemůžeme zamířit nikam jinam než na stezky klikatící se zaříznuté v příkrých stráních nad řekou Berounkou. Z Bílé Hory k nim zavede žlutá značka. Že zajímavé ježdění může někdy ležet doslova před nosem, se přesvědčujeme od prvních metrů. Svíjející se pěšinka je chutnou krmí pro každého milovníka technického ježdění.

O tom, že je tato část trasy obzvláště „kochací“, vypovídá fakt, že co dvě stě metrů můžete mít nutkání zastavit a tvořit další a další snímky. Na místě však je důležité upozornění. Celá část cesty okolo Berounky je díky umístění v příkrém srázu velmi technicky náročná a vydat byste se na ni měli jen v případě, že svůj stroj ovládáte opravdu skálopevně. A netrpíte závratí.

Počítat tu musíte také se zvýšeným výskytem chodců. Prosím, respektujte je a snažte se vyjíždět spíše v méně exponovaných časech. Po první technické vložce vyjíždíme v obci Druztová, sjíždíme ze žluté značky. Ne samoúčelně, minipivovar Radouš si v kraji vydobyl dobrou pověst.

První kopec
Po překročení Dolanského mostu střídáme žlutou značku za zelenou a na protějším břehu nás čeká „to samý“, jen tentokrát už s bledě modrým nebem nad hlavou. Technická jezdivá a houpavá klikatice opět několikrát přikazuje zastavit a vytáhnout fotoaparát. Vesnička Bukovec však dělá všem radovánkám přítrž, úzká stezka končí, výjezd na vrch Chlum začíná. Výhled ze zde umístěné rozhledny stojí za vynaloženou námahu na zdolání 121 schodů.

Vzpomínková část
Sjíždíme po červené značce, kterou vzápětí měníme za žlutou, míjíme kostel Sv. Jiří, jehož okolí léta hostilo Světový pohár v cyklokrosu. Ještě větší pamětníci vzpomenou na pořádání českého poháru XC, jehož plzeňská zastávka se motala kolem Chlumského kopce. Nedaleko odsud je pak známý ovál Lopatárna, kde se každou středu v sezoně pořádají silniční kritéria. Cyklistika zkrátka k Plzni patří.

Mezi rybníky ke Krkavci
Z městské části Doubravka se po žluté značce přesouváme na Bolevec okolo známých Boleveckých rybníků, které krom potěchy oka (zejména v letních měsících) nabízejí i možnost občerstvit se, popřípadě osvěžit. Po cestách, jimiž je toto místo protkané, míříme k vrcholu dnešního dne, kopci zvanému Krkavec.

Cesta vede okolo dalších rybníčků a rybníků, u toho Kamenného přesedláme na zelenou značku, míjíme historickou kolomaznou pec a po nepříliš dlouhém asfaltovém výjezdu se ocitáme na Krkavci, nejvyšším bodu vyjížďky. Také zde je umístěna rozhledna. Kdo by si chtěl kolem Plzně obkroužit větší okruh, může z Krkavce pokračovat po žluté značce do Malesic a poté zpět do Plzně po zelené.

Tento úsek se shoduje s plzeňskou trasou již neexistujícího Virtual Cupu, jízdně je velmi zábavný a lze jej vřele doporučit. My se však spouštíme dolů po uměle vytvořené pěšince v blízkosti červené značky, která nás žene z klopenky do klopenky. Červenou značku pak definitivně opouštíme a dál si užíváme hravosti uměle vybudované stezky, která končí u rybníčku Strženka. Zpět na Bolevec se můžete vrátit třeba po zelené značce.

I blízko města to jde
Plzeňská trasa nabídla poplatně názvu rubriky nemálo ježdění po úzkých stezkách, a přestože se jednalo o okruh namotaný v těsné blízkosti města, užili jsme si něco pěkné přírody. Doporučit ji lze především jezdcům vyznávajícím technické ježdění, kteří mohou ocenit bonus v podobě několika umělých tratí na Chlumu a Krkavci. Západočeská metropole navíc nabízí velké množství kulturního vyžití, památek, atrakcí a podobně. Bikeři tak mohou s sebou na výlet vzít i zbytek rodiny, který bude mít po dobu jejich dovádění za řídítky o zábavu postaráno.

TIP na další den
Zůstanete-li v plzeňském rajonu, druhý den se vydejte na jednu z největších dominant okolí Plzně – zříceninu hradu Radyně. Vyrazit můžete od velodromu Lopatárna, údolím Úslavy dojet do městské části Černice, odkud pokračujete po žluté turistické značce, kterou cestou z Radyně vyměníte za červenou.

Ta vás protáhne okolo státního Zámku Kozel, od něhož pokračujete směrem na Rokycany, kam vás zavede modrá turistická značka. Nad městem se můžete rozhlédnout z nové rozhledny. Z Rokycan do Plzně se pak můžete vrátit okolo nádrže Klabava po zelené značce, kterou v obci Klabava vystřídá značka žlutá. Těsně před Plzní se nabízí posezení v Kyšicích ve stínu vzrostlé lípy v hostinci U Lípy, kde krom dobré krmě vaří i lahodné pivo.

Autor: Jaroslav Novák
Foto: Tomáš Tesař

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit GPS záznam trasy ve formátu GPX.

Uložit mapu k tisku (mapa 2) ve formátu JPG.

délka okruhu: 40 km

převýšení: 728 m

charakteristika trasy: Úsek kolem Berounky je místy technicky náročný. Zbytek trasy tvoří většinou široké zpevněné cesty. V okolí Krkavce několik stezek a tratí pro technicky zaměřené jezdce.

doporučené kolo: postačí XC hardtail, na trail biku bude výlet zábavnější

doporučená mapa: Shocart č. 131 – Plzeňsko sever, 1:60 000; Shocart č. 132 – Plzeňsko jih, 1:60 000

turistické zajímavosti v okolí: zřícenina hradu Věžka, rozhledna Chlum, rybníky v okolí Bolevce, rozhledna na vrchu Krkavec, městská zoo, historické centrum města, pivovar, zřícenina hradu Radyně, zámek Kozel

nejbližší cykloservisy a prodejny: Sport Beran, www.sportberan.cz, Kola Šilhavý www.silhavy- ramala.cz, Hepos, www.hepos.cz

ubytování a občerstvení: možností ubytování a občerstvení je zde pochopitelně mnoho, při hledání pomůže internet

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz