another webs www.biketraily.cz www.rodinanakole.cz www.ceskonakole.com www.roadguide.cz
2 1 2 7 km

Loučeňsko

Místo, kam rozhodně můžete na kole vyrazit i v zimních měsících nebo v brzkém jaru, leží nedaleko Mladé Boleslavi. Jsou zde krásné smíšené lesy, zapomenuté vesničky a spousta rybníků. Je to Loučeňsko-Jabkenický kraj, kde žil slavný rod Thurn-Taxisů, po němž je pojmenován slavný Taxisův příkop na Velké pardubické, a také zde přebýval náš nejznámější skladatel Bedřich Smetana. A je to skoro placka, tedy ideál na jarní rozjetí, na rodinný výlet a podobně.

technická náročnost
1/5, mírná
časová náročnost
1/5, 1–2 hodiny

Začít nemůžeme stylověji, u loučeňského zámku. Pořádají tu mnoho různých akcí, ty pro děti nevyjímaje. Za zhlédnutí stojí i zámek samotný, ale opravdu originální jsou labyrinty v rozlehlém parku. Zde strávíte příjemné odpoledne, při kterém úplně ztratíte pojem o čase. Jsou tady velké přírodní, palisandrové, kamenné a jiné labyrinty, zábavu si užijí jak dospělí, tak děti.

Od zámku k zámku
Od brány, kterou vyjížděli i Valdštejnové, začínáme po široké cestě kolem fotbalového hřiště, ale po pár minutách náhle mizíme v lesním porostu. Začátek trasy je hravý, zatáčka střídá zatáčku, nechybí krátké výjezdy a krátké sjezdy. Vůně převážně listnatého lesa je všude kolem. Tady nevede žádná značka, držíme se směrem na Mcely, které se nachází se na okraji legendami opředeného Svatojiřského lesa s množstvím hub, borůvek a dalších lesních plodů.

Do dnešního dne se tady zachovala prastará bylinkářská a léčitelská tradice devatera kvítí. Ze zarostlého lesa nás pěšina vyvede přímo k výběhu pro domácí zvířata, pokračujeme dál po louce a míjíme první z mnoha rybníků. Opět vjíždíme do lesa a začínáme se proplétat stezkami, které nás vyplivnou u barokního zámku Mcely. Ten vznikl koncem 17. století na místě bývalého keltského sídliště. Zámek nejdříve sloužil jako lovecký díky velkému množství zvěře v okolních lesích, ale později se stal venkovským sídlem pro několik významných aristokratických ro­dů.

Po většinu času ho obýval rod Thurn-Taxisů, až po válce s nástupem komunizmu byli nuceni zámek opustit. Vyvlastněný zámek pak dlouhá léta chátral. V roce 2001 jej objevila Inéz Cusumanová a postupně ho i s přilehlým parkem zrekonstruovala. Díky velkému zájmu hostů se zámek postupně přetvořil ve vyhlášený pětihvězdičkový hotel. V roce 2010 byly dobudovány lázně Mcely Spa a dokončena rekonstrukce celého anglického parku.

A teď za Bédou
Dále nás čeká asi nejzábavnější část trasy. Po žluté turistické značce lesní cesta prudce stoupá a hned zas prudce klesá, a znova, jak na tobogánu. Zábavu nám překazí asfaltová silnice vedoucí směrem na Křinec. Jedeme po ní doprava a po chvíli odbočujeme vlevo. Charakter trasy se mění, rozlehlé louky, pole a obory nás vedou do Seletic, tady je možné se v malé hospůdce občerstvit.

Pokračujeme dál na okružní jízdu a až našlapeme další kilometry, skončíme opět tady. Zajímavostí je zapomenutá asfaltka, které připomíná pohraniční signálky, dlouze klesající a pak dlouze a mírně stoupající. Když se vrátíme do Seletic, vydáváme se širokou lesní cestou dále po červené až do Jabkenic. Po několika kilometrech stojíme v Jabkenicích u muzea Bedřicha Smetany, návštěvu si nenechte ujít, expozice přibližují život Smetanovy rodiny i rodiny Žofie a Josefa Schwarzových v Jabkenicích.

V roce 1875 byl místním nadlesním jmenován Josef Schwarz, se kterým se do obce přistěhoval jeho tchán, český skladatel Bedřich Smetana. Zde pak žil v myslivně téměř nepřetržitě až do své smrti v roce 1884. Interiéry jsou zařízené podle dobových svědectví a zčásti i původním dochovaným nábytkem. Je tu sál s klavírem určený pro malé koncerty, také tady byla nainstalována zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků namalovaná v roce 1877 skladatelovou manželkou Betty Smetanovou.

Po prohlídce pokračujeme „panskými lesy“ směrem na Loučeň, vede tudy i naučná stezka. Cesta se vine převážně po lesních písčitých pěšinách. Zajímavostí jsou empírové pomníky Helma (věnovaný vojákům padlým v napoleonských válkách), Mému Karlovi (na památku císařského podmaršálka Karla Aloise) a hlavně studánka Boží voda s fantasticky dobrou pitnou vodou.

Je libo přídavek?
Jsme zpět na startu, ale nekončíme! Vydáváme se ještě na jeden malý okruh, nejdříve po asfaltové cestě směrem na Chudíř. Kousek před touto vesnicí zahneme doleva na cyklostezku. Z té si pak děláme odbočku k prohlídce bývalého raketového krytu schovaného hluboko v lesích. Cesta k němu vede podél dvoumetrové zdi vojenského prostoru.

Objekt je hodně zchátralý, jen těžko si lze představit, že za studené války zde byly rakety, které po odpálení mohly ukončit tisíce životů. Tohle místo je divné, je tady taková zvláštní energie. Vracíme se zpět k Loučeni po vyhlášené asfaltové cyklostezce Thurn-Taxisů. Pouze tady si lze užít výhledy do kraje, po většinu trasy chybí, protože jsme se pohybovali převážně v lesích. Trasu bych doporučil spíše pohodářům, kteří mají rádi vůni lesa. Je technicky nenáročná, o to bohatší na zajímavosti.

TIP na další den

V nedalekém Českém ráji naleznete nepřeberné množství cyklotras. Doporučujeme vyrazit směrem na Milovice po červené turistické značce. Ve městě se chytit modré značky a nechat se vyvést na silnici, která vede k obci Lipník. Z ní se vrátíte do Loučeně už jen po vedlejších silničkách bez provozu – přes vesnice Struhy, Újezdec, Smilovice, Chudíř. Délka trasy 40 kilometrů.

Autor: Miroslav Šup
Foto: David Stella

DETAIL TRASY A INFO O OBLASTI

Uložit GPS záznam trasy ve formátu GPX.

Uložit mapu k tisku ve formátu JPG.

délka okruhu: 42 km

převýšení: 429 m

charakteristika trasy: okruh s malým převýšením vedený převážně po zpevněných cestách a lesních asfaltkách

doporučené kolo: hardtail, XC full, ale trasa je zvládnutelná i na kole krosovém

doporučená mapa: Shocart č. 111 – okolí Prahy, Nymbursko, 1:60 000, Shocart č. 112 – Český Ráj, 1:60 000

turistické zajímavosti v okolí: zámek Loučeň, hotel Mcely, Muzeum Bedřicha Smetany, naučná stezka v jabkenických lesích, raketový kryt u obce Vlkava

nejbližší cykloservisy a prodejny: Maniac Bike, Mladá Boleslav (16 km od Loučeně), www.maniacbike.cz

kdy vyrazit: celoročně, jde o region s poměrně příznivým klimatem, písčité podloží umožňuje jízdu i za deštivého počasí

ubytování a občerstvení: Loučeň – zámecký hotel Maxmilián (luxusnější varianta), penzion U Zeleného stromu, restaurace U Otomanských, dále lovecký hotel Jívák a Seletice

( 0 )
www.biketraily.cz | www.rodinanakole.cz | www.ceskonakole.com | www.roadguide.cz